Wywóz szamba – najczęstsze problemy i rozwiązania na nie

W przypadku posiadania domu na terenie, gdzie nie można wykonać kanalizacji, niezbędne jest zbudowanie szamba, aby móc odprowadzać nieczystości stałe i ciekłe. Zważając na to, że są to zbiorniki bezodpływowe, trzeba je opróżniać. Wywóz nieczystości asenizacyjnych może się wiązać z kilkoma problemami, jednak jeśli pomyślimy o tym wcześniej, możemy im zapobiec.

Na jakie problemy możemy się natknąć w wywozie szamba?

Jak często powinniśmy wywozić szambo?

Niejednokrotnie opróżnianie szamba wiąże się z tym, że podpisujemy umowę z jedną firmą, która w regularnych odstępach czasu przyjeżdża nam je wyczyścić. Niezależnie od tego czy szambo jest pełne i jak bardzo, płacimy tą samą kwotę za przyjazd i wywóz nieczystości. Często tracąc na tym pieniądze. Rozwiązaniem jest zainstalowanie czujki, która da nam znać, kiedy przekroczymy poziom zanieczyszczenia szamba tak, żebyśmy mogli zamówić wywóz. Dzięki temu, że w naszym panelu można umówić się na wywiezienie nieczystości już na następny tydzień – nie musimy się obawiać, że szambiarka nie zdąży przyjechać na czas, a zawartość szamba wyleje się nam na ogródek.

Wywóz szamba – jak sobie poradzić z szambiarką

Niewątpliwie warto zastanowić się już podczas budowy domu i zagospodarowania terenu, gdzie będzie się znajdowało szambo i jak sprawić, żeby dojazd szambiarki nie rujnował nam podwórka. Nie jest to mały pojazd i nie chcemy, żeby po każdej jego wizycie trzeba było odnawiać kwiatki i trawniki. Jeżeli jednak przestrzeń nie jest przychylna temu, żeby mądrze to poukładać, możemy zdecydować się inne rozwiązanie. Montujemy wtedy dodatkowy przewód do odprowadzania ścieków, gdzie jeden koniec zamontowany jest na dnie zbiornika, a drugi, gdzie znajduje się szybkozłączka, wychodzi od ulicy na zewnątrz. Wtedy szambiarka nie wjeżdża w ogóle na nasze podwórko i może bez przeszkód opróżnić nasze szambo.

Jak sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem?

Podczas usuwania nieczystości z naszego szamba możemy czuć nieprzyjemny zapach w domu. Jest to spowodowane tym, że szambiarka wysysa wodę z wszystkich rur kanalizacyjnych w całym domu, a więc toalety, umywalki, brodziki czy wanny są suche i wydobywa się z nich zapach zgnilizny. W stropie zbiorników szamba można zamontować zawczasu komin odpowietrzający, który zniweluje problem. Warto również do dwóch razy w miesiącu wsypać do toalet specjalne preparaty, które przyspieszają rozkład związków organicznych w szambie.