Wywóz szamba – co to takiego, jak przebiega i jak zamówić?

Wywozem szamba zajmuje się coraz więcej firm. Niektóre z nich są lepsze w swoim fachu, inne gorsze. By to ocenić, warto dowiedzieć się, jak wygląda proces usuwania nieczystości, zwłaszcza jeśli zamawiasz taką usługę po raz pierwszy lub nawiązujesz współpracę z nowym podmiotem.

Definicja i charakterystyka usługi

Usługi asenizacyjne – bo tak fachowo nazywa się to, co potocznie określamy wywozem szamba – to proces wypompowywania nieczystości płynnych z przeznaczonego do tego zbiornika. Odbywa się on przede wszystkim przy domach jednorodzinnych, ale nie tylko – z usługi korzystają także podmioty zarządzające zakładami przemysłowymi oraz właściciele gospodarstw rolnych. Wystarczy, że dana posiadłość nie ma wybudowanej samodzielnej oczyszczalni ścieków ani nie jest podłączona do miejskiej kanalizacji. Wtedy na właścicielu posesji spoczywa obowiązek gromadzenia szamba w szczelnym zbiorniku, znajdującym się w bezpiecznej odległości zarówno od budynku mieszkalnego, studni głębinowej, jak i granicy działki – i od drogi, i od sąsiada.

Jak wygląda profesjonalne wywożenie szamba?

Każda dobra firma asenizacyjna jest wyposażona w pojemny beczkowóz i długie, szczelne węże, a zespół składa się z doświadczonych i uprzejmie nastawionych pracowników. Techniczne aspekty są bardzo ważne z oczywistych powodów – tylko wystarczająco duży wóz asenizacyjny zdoła za jednym razem zabrać wszystkie nieczystości, a węże połączone z pompą umożliwią zassanie ścieków bezpośrednio do pojemnika w pojeździe. Z kolei jakość obsługi zapewnianej przez ekipę asenizacyjną jest ważna zarówno z powodu bezpieczeństwa, jak i komfortu całej usługi. Nie może dochodzić do sytuacji, w której po opróżnianiu szamba na posesji został nieporządek. Generuje to bowiem zagrożenie dla zdrowia domowników oraz stanu środowiska naturalnego. Jest też oczywiście po prostu nieprzyjemne. Pracownik nie powinien również otwierać włazu zbiornika na ścieki.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając firmę asenizacyjną?

Pamiętaj, że wywóz szamba może trwać nawet kilka godzin (ostateczny czas zależy, rzecz jasna, od objętości nieczystości do usunięcia, ale też sprzętu, z jakiego korzysta dana firma). Nie oceniaj więc jakości usługi wyłącznie na podstawie tego czynnika. Weź pod uwagę również cenę i czas reakcji na zgłoszenie.

Nierzadko zdarza się bowiem, że potrzebujemy pozbyć się ścieków jak najszybciej, bo np. zaskoczyła nas prędkość, z jaką zbiornik się zapełnił lub nadchodzi okres świąteczno-noworoczny, w którym zamówienie takiej usługi będzie niemożliwe bądź bardzo utrudnione. Wtedy na wagę złota jest firma gotowa do zabrania szamba z dnia na dzień. Miej jednak świadomość tego, że tak szybka obsługa nie jest normą, a wyjątkiem. Firmy potrzebują bowiem nieco czasu na ustalenie trasy szambiarki i zaplanowanie logistyki (nie wysyłają wozu tylko do jednego klienta, który pojawił się przed chwilą). Z tego powodu usługę w większości wypadków da się zamówić najszybciej na za tydzień. Na szczęście coraz więcej firm oferuje pomoc również w weekendy.

Jak zamówić opróżnienie szamba?

Wystarczy, że poszukasz w Internecie firmy asenizacyjnej ze swojego regionu. Możesz w tym celu skorzystać z porównywarek, które w jednym miejscu zbierają takich usługodawców (jak np. http://slonik24.pl/). Wtedy podajesz tylko podstawowe informacje (pojemność szamba, termin odbioru, adres i dane kontaktowe) i płacisz za usługę – bez dodatkowych formalności i wychodzenia z domu, a to pośrednik kontaktuje się z firmą od wywozu szamba.